
Predstojnica Podružnice:
Vesna Drobac, dipl. soc. radnica
ULICE I TRGOVI
PEŠČENICA - ULICE I TRGOVI-PEŠČENICA-ŽITNJAK
Svjetski dan socijalnog rada 2016 - izvješće
Svjetski dan socijalnog rada-izvješće
Sa sjedištem u Zagrebu, Zapoljska 1, obavlja djelatnost za područje gradske četvrti Peščenica-Žitnjak i jedna je od ukupno 11 podružnica javne ustanove Centar za socijalnu skrb Zagreb kojoj je osnivač Republika Hrvatska, Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Nadležnost Podružnice u obavljanju poslova temeljem javnih ovlasti te drugih stručnih poslova određena je Zakonom o socijalnoj skrbi (Narodne novine 33/2012), aktom o osnivanju i Statutom Centra za socijalnu skrb Zagreb.
Prostorni uvjeti Podružnice: Poslovi se odvijaju na dvije lokacije i to na adresi Zapoljska 1 gdje je sjedište Podružnice i na adresi Kosorova 9 gdje prostor za rad koriste defektolozi i psiholozi
Smještaj na prostoru Grada Zagreba
Obuhvaća jugoistočni dio grada Zagreba i samostalno naselje Ivanja Reka. Na sjeveroistoku je Slavonska avenija dijeli od gradskih četvrti Gornja Dubrava i Sesvete. Na istoku graniči s područjem Zagrebačke županije, na jugozapadu, na Savi, s Gradskom četvrti Novi Zagreb – istok, a na zapadu, na Heinzelovoj ulici, s Gradskom četvrti Trnje. Njezin sjeverozapadni, urbani dio – područje Peščenice – proteže se sve do Zvonimirove ulice i graniči s područjima Donjega grada i Maksimira.
Površina
3525,5 ha (35,295 km2)
Stanovništvo (po prvim rezultatima popisa 2011.)
- ukupan broj 56.446 stanovnika, odnosno 59.061 popisanih osoba
Povijest
Gradnja glavnog odvodnog kanala "državnog kolodvora" prema istoku koji se ulijeva u Savu kod "sela Žitnjak" bila je uzrokom da je Gradska skupština 1900., pripojila Žitnjak gradu Zagrebu. Od tada je današnja gradska četvrt Peščenica - Žitnjak u cjelokupnom svome opsegu sastavni dio Grada Zagreba, osim naselja Ivanja Reka koje se, na osnovi referenduma 1984., izdvojilo iz Općine Dugo Selo i pripojilo tadašnjoj zagrebačkoj Općini Peščenica.
Sela na Žitnjaku nastaju mnogo prije urbanih peščeničkih naselja. Najstarije među njima i najstarije na području današnje gradske četvrti je Resnik koji se, zajedno s Ivanjom Rekom, spominje već od 1217.
Urbana se naselja u punom zamahu počinju graditi tek nakon II. svjetskog rata. Njihov današnji izgled je, uglavnom, dovršen potkraj osamdesetih godina 20. stoljeća. Za razliku od njih, na većem dijelu starijih ruralnih naselja u zadnjih se trideset godina jako širila bespravna, neplanska gradnja uzrokovana smještanjem na to područje najveće zagrebačke industrijske zone i istodobnom zabranom stambene gradnje u tom dijelu Gradske četvrti.
U veljači 2009. na području Gradske četvrti Peščenica – Žitnjak osnovano je 16 mjesnih odbora.
ORGANIZACIJA PO ODJELIMA
PREDNJI URED:
Prijemni odjel: 2 socijalna radnika
Vozač 1
STRAŽNJI URED:
- organiziran je po teritorijalnom principu gdje u svakom odjelu je jedan socijalni radnik kao voditelj slučaja nadležan za rad u dvije i više mjesnih samouprava.
Odjel novčanih pomoći:
- 4 socijalna radnika 6100-203, 6100-204;
- 1 pravnik 6100 215
Odjel za odrasle osobe:
- 4 socijalna radnika 6100-210, 6100-211, 6100-314
- 1 pravnik 6100-215
- 1 psiholog s ½ radnog vremena 2317-027
Odjel za djecu, mlade i obitelj:
- 6 socijalnih radnika
- 1½ psiholog
- 2 socijalna pedagoga
- 1 defektolog
- 1 pravnik
SURADNJA S DRUGIM SLUŽBAMA, USTANOVAMA, UDRUGAMA
U okviru lokalne zajednice stručni radnici podružnice surađuju sa svim subjektima važnim za zajednički rad i dobrobit korisnika kroz članstvo u radnoj skupini Vijeća za prevenciju Gradske četvrti Peščenica-Žitnjak, partnerstva s Udrugama civilnog društva kao i suradnju sa svim tijelima i ustanovama temeljem zakona, a u obrazovnom dijelu stručnu praksu kao i znanstveno istraživački rad obavlja se u suradnji sa srodnim visokoškolskim ustanovama.
Suradnja sa:
- Predškolskim ustanovama i Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i sport- vezano uz upis djece i oslobađanje ili smanjenje troškova boravka.
- Osnovnim školama - redovita suradnja uz zajedničke sastanke ( za jedno ili više djece) vezano uz proces sazrijevanja i socijalizacije djece kao i suradnje roditelja pri čemu su važne informacija o uočenim poteškoćama djeteta koje mogu implicirati i poteškoće u obiteljskih odnosima.
- Patronažnom službom - vezano uz zaštitu osoba starije životne dobi, kao i novorođenčadi kod suspektnih obiteljskih situacija.
- Domom za stare i nemoćne osobe Peščenica - u pogledu realizacije hitnih privremenih ili stalnih smještaja, kao i u prijenosu informacija vezanih uz skrb o starim osobama u obitelji i lokalnoj zajednici kroz programe Gerontološkog centra. Socijalna radnica podružnice je član Komisije za prijem.
- IV Policijskom postajom, Odjelom maloljetničke delinkvencije MUP-a u slučajevima vezanim za zajednički djelokrug rada: nasilja u obitelji, međuvršnjačkih sukoba i nasilja, zaticanju djece i mlt. bez nadzora odraslih osoba i bez znanja roditelja, zanemarivanja i zlostavljanja, djece i maloljetnih osoba počinitelja prekršaja i kaznenih djela, zaštite bolesnih, starih i nemoćnih osoba …
- Udrugom za zaštitu i unapređenje duševnog zdravlja – u rad koje se povremeno uključuju stručni radnici
- Odgojno savjetovalište ERF-a - gdje se u savjetovališni proces upućuju djeca i roditelji, a provodi se i posebna obveza upućivanja u savjetovalište.
Partnerski ugovori zaključeni su sa:
- Udrugom Igra na provođenju programa Modifikacije ponašanja putem igre (MPPI) koji se provodi kroz tri grupe u tri osnovne škole (OŠ Vukomerec, OŠ A.Cesarec, OŠ dr.V. Žganca), gdje se na socijalizacijski proces djeteta utječe kroz grupni i savjetovališni rad.
- Udrugom Centar za edukaciju, savjetovanje i osobni razvoj Cedar u savjetovališni proces njihovog Savjetovališta za djecu, obitelj i mlade Dom u Ivaničgradskoj 66 gdje upućujemo djecu starije osnovnoškolske i srednjoškolske dobi s ciljem prevencije neprihvatljivog ponašanja kroz individualni i grupni način rada, koji obuhvaća i posebnu obvezu savjetovanja, a rad se odvija u obliku savjetovanja i socio-pedagoških radionica uz uključivanje roditelja u savjetodavni proces.
- Hrabrim telefonom na programu „Suradnja civilnog društva s javnim institucijama do promicanja kompetentnog roditeljstva i jačanja djece i obitelji u riziku.“ gdje upućujemo djecu s poteškoćama u ponašanju, ali i poteškoćama u učenju, a roditelje osim na savjetovališni rad upućujemo i u školu za roditelje
Kulturnim centrom Peščenica u programu „ Kreiranje slobodnog vremena djece iz socijalno ugroženih obitelji s područja Peščenice“ kroz uključivanje djece iz socijalno ugroženih obitelji u različite obrazovne i kreativne-kulturno umjetničke grupe ( programi učenja stranih jezika, glazbene, plesne, likovne i kazališne radionice.)